DeepMind, OpenAI Ă©s ByteDance rendszerei áttörtek a matematikai problĂ©mamegoldás egyik legnehezebb szintjĂ©n – mi jön ezután?
Valami nagy dolog törtĂ©nt a mestersĂ©ges intelligencia Ă©s a matematika metszĂ©spontján. A világ vezetĹ‘ AI-rendszerei nemcsak hogy megoldották a Nemzetközi Matematikai Olimpia (IMO) legnehezebb feladatait, de az eredmĂ©nyek – formális vagy informális Ăşton – már a humán versenyzĹ‘kkel is egy szinten mozognak. A DeepMind, az OpenAI Ă©s a ByteDance egymástĂłl fĂĽggetlenĂĽl Ă©rtek el figyelemre mĂ©ltĂł eredmĂ©nyeket, Ă©s ezzel egyĂĽtt megkezdĹ‘dött valami, amit eddig sokan lehetetlennek tartottak: a mĂ©ly matematikai gondolkodás gĂ©pi modelljeinek felĂvelĂ©se.
A csĂşcspont: DeepMind aranyĂ©rme – hitelesĂtve
A DeepMind fejlesztette „Gemini – Deep Think” nevű modell hivatalos aranyĂ©rmes teljesĂtmĂ©nyt nyĂşjtott az IMO 2025-ös feladatain: 6-bĂłl 5 feladatot tökĂ©letesen oldott meg, a verseny hivatalos szabályai szerint, idĹ‘kereten belĂĽl. Az eredmĂ©nyt az olimpia szervezĹ‘i ellenĹ‘riztĂ©k Ă©s tanĂşsĂtották – ez pedig törtĂ©nelmi elsĹ‘. A modell termĂ©szetes nyelvű bizonyĂtásokat adott, nem formális rendszerekben dolgozott, mĂ©gis emberi szintű pontosságot Ă©s mĂ©lysĂ©get mutatott.
OpenAI: ugyanaz a szint, csak más idĹ‘zĂtĂ©s
Az OpenAI szintĂ©n megoldotta az IMO 2025 feladatait, hasonlĂł pontszámokkal, ám Ĺ‘k kissĂ© korán közöltĂ©k az eredmĂ©nyeiket – mĂ©g az esemĂ©ny hivatalos lezárása elĹ‘tt. Bár technikailag hasonlĂł szintű teljesĂtmĂ©nyt nyĂşjtottak, a kĂĽlönbsĂ©g az, hogy az Ĺ‘ megoldásaikat nem a verseny hivatalos bizottsága Ă©rtĂ©kelte, hanem fĂĽggetlen, emberi versenyzĹ‘k (több volt olimpikon). Ez kommunikáciĂłs szinten egy kis feszĂĽltsĂ©get okozott, de az eredmĂ©ny Ăgy is lenyűgözĹ‘.
ByteDance: ezĂĽst Lean-ben
Kevesebb figyelmet kapott, de szintĂ©n figyelemremĂ©ltĂł a kĂnai ByteDance csapat teljesĂtmĂ©nye: Ĺ‘k Lean bizonyĂtásasszisztens nyelven formalizált megoldásokat kĂ©szĂtettek, szintĂ©n IMO-szintű feladatokra. A teljesĂtmĂ©ny ezĂĽstĂ©rmes szintet Ă©rt el, viszont a hangsĂşly itt máson volt: nem a termĂ©szetes nyelvű Ă©rvelĂ©sen, hanem a formális matematikai bizonyĂtás automatizálásán. A Lean formalizálás Ăłriási lehetĹ‘sĂ©g a jövĹ‘beli matematikai tudásgyűjtĂ©sre – kĂĽlönösen, ha egyszer majd automatikusan is át tudunk fordĂtani termĂ©szetes nyelvű problĂ©mákat Lean-változatokra.
Miért jelent ez óriási áttörést?
Aki valaha dolgozott komplex algoritmusokon vagy matematikai modellezĂ©sen, az pontosan tudja: egy jĂłl megfogalmazott tĂ©tel önmagában mĂ©g nem garancia a helyes implementáciĂłra. A hibás logikai lĂ©pĂ©sek, az ellenpĂ©ldák hiányának figyelmen kĂvĂĽl hagyása gyakran csak utĂłlag derĂĽl ki – Ă©s rengeteg idĹ‘t vesz el.
Most kĂ©pzeljĂĽk el, hogy egy AI nemcsak kiszĂşrja ezeket a gyenge pontokat, hanem ellenpĂ©ldákat is generál, vagy akár formálisan bizonyĂtja, hogy egy algoritmus működik – vagy nem.
Fejlesztőként (és emberként) mit nyerhetünk ezzel?
SzemĂ©ly szerint Ă©n is olyan fejlesztĹ‘ vagyok, aki gyakran ĂĽtközik matematikai problĂ©mákba, miközben pĂ©ldául számĂtĂłgĂ©pes látáson vagy geometriai algoritmusokon dolgozik. És igen, sokszor jĂłl jött volna, ha egy AI szĂłlt volna elĹ‘re: „figyelj, ez a megoldásod nem működik, itt van rá egy cáfolat”.
De a hĂ©tköznapi Ă©let is tele van rejtett matematikai döntĂ©sekkel – csak gyakran nem tudatosĂtjuk Ĺ‘ket, hogy ne frusztráljon a felismerĂ©s: nem tudjuk megoldani.
Mennyibe fog ez kerĂĽlni?
A DeepMind egyelĹ‘re nem árulta el pontosan, mikor Ă©s milyen áron válik elĂ©rhetĹ‘vĂ© a „Deep Think” rendszer, de valĂłszĂnűleg elĹ‘fizetĂ©ses modellben fogják kĂnálni. Az optimista remĂ©nyem az, hogy lesz egy „matematikai asszisztens” csomag havi 10 dollárĂ©rt – de az is lehet, hogy ez prĂ©mium szolgáltatás lesz, inkább kutatĂłknak, fejlesztĹ‘knek vagy egyetemeknek szánva.
Mindenesetre: ha ezt az AI-képességet akár csak részben is be tudnám vonni a munkámba, azonnal előfizetnék.
És ha egyszer C++-kódot is generál?
Ha a rendszer nemcsak termĂ©szetes nyelven magyaráz, hanem Lean-ben formalizál, Ă©s azt automatikusan le tudja fordĂtani pĂ©ldául C++-ra – akkor tĂ©nyleg elmondhatjuk, hogy eljött a „kĂłdolt bizonyĂtások” kora. Ez mĂ©g nem a jelen, de sok kutatĂł dolgozik rajta, hogy elĂ©rhetĹ‘ legyen a formális → implementáciĂłs Ăştvonal. Egy ilyen AI eszköz radikálisan átalakĂthatja, hogyan gondolkodunk a hibakeresĂ©srĹ‘l, a verifikáciĂłrĂłl – Ă©s vĂ©gsĹ‘ soron a programozásrĂłl is.
Zárszó: ez már nem sci-fi
A DeepMind Ă©s az OpenAI eredmĂ©nyei egyĂ©rtelműen mutatják: az AI kĂ©pes emberi szintű – sĹ‘t, bizonyos esetekben emberfeletti – matematikai problĂ©mamegoldásra. És ez mĂ©g csak a kezdet. Most elĹ‘ször tĂ©nyleg Ăşgy tűnik, hogy a gĂ©pek nemcsak számolnak, hanem Ă©rvelnek is – világos logikával, mĂ©ly belátással Ă©s akár formális bizonyĂtással alátámasztva.
Én készen állok erre a jövőre. Te?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése